Kvalitní podzim života

Volný čas

Sledujte nás na Facebooku

Podpořili nás

Statistiky

Uživatelé
2
Články
27
Počet zobrazení
269555

Právě přítomno: 8 hostů a žádný člen

Přihlášení

Bez mobilního telefonu si dnes většina z nás nedovede představit běžný život. Přestože nám do jisté míry ubral ze soukromí, přinesl nám zároveň možnost kdykoli být v kontaktu se svými blízkými, nebo  bezodkladně vyřešit většinu záležitostí odkudkoli. A především tato možnost kontaktu  a schopnosti do jisté míry soběstačně vyřizovat své záležitosti je důležitá rovněž pro mnohé seniory. Jaký však zvolit telefon?

Myslet si, že seniora lze odbýt starým vysloužilým telefonem je přinejmenším sobecké a nezodpovědné. Je nutné uvědomit si, že potřeby seniorů se od potřeb člověka v produktivním věku podstatně liší a stejně tak je to i s jeho schopnostmi ovládat nové přístroje. Aktivní senior v časném důchodovém věku jistě ocení jednoduchý telefon, který je opatřen i fotoaparátem, jenž mu umožní pořizovat momentky z výletů, nebo času stráveného s rodinou a přáteli.  Oproti tomu senior v pokročilém věku asi bude mít problém zorientovat se ve složitém menu přístroje a pochopit funkce všech tlačítek. Zde je pak vhodné zauvažovat o některém z přístrojů, které byly právě pro potřeby seniorů vyvinuty.

Pro seniory, kteří jsou pohybliví a tráví volný čas na výletech či nákupech bude jistě vhodnou volbou některý z mobilních telefonů s klasičtějším vzhledem, který je opatřen jak velkými dobře viditelnými a ovladatelnými tlačítky, tak velkým kontrastním a přehledným displejem. Zároveň menu je uzpůsobeno svou přehledností a jednoduchostí potřebám osob pokročilejšího věku. Podstatným rozdílem mezi těmito a běžnými telefony je však tlačítko SOS pro případ nouze, které je zpravidla samostatně umístěno na zadní straně přístroje. Jeho stisknutím se aktivuje nouzový režim, kdy telefon zapne hlasitý odposlech a vytáčí přednastavené čísla pro případ nouze. V případě náhlé nevolnosti pak stačí stisknout toto tlačítko a po spojení hovoru začít hovořit, a to i když uživatel není schopen telefon držet ve správné poloze pro telefonování.
 

 

Ovšem ne každý senior je schopen naučit se zacházet s mobilním telefonem a proto někteří výrobci pamatovali i na zákazníky pokročilého věku, kteří jsou zvyklí na používání klasického telefonu pro pevnou linku. Ačkoli se jedná o mobilní telefon, na první pohled je zachován design klasického stolního telefonu s odděleným sluchátkem. Stačí tedy jen sluchátko zvednout a vytočit číslo jako za starých časů pevných linek. Při tom tyto telefony mají stále zachovány i běžné funkce mobilních telefonů. Jsou opatřeny přehledným displejem pro psaní a příjem SMS, do telefonního seznamu lze ukládat kontakty a pak mezi nimi jednoduše vyhledávat, telefon je opatřen i baterií, díky které je funkční i v době výpadku elektrické energie, nebo jej můžete v letních měsících přenést ven na terasu či zahradu tak, aby jej měl senior po ruce. Zároveň přináší i další výhody mobilních telefonů a tak jej uživatel s sebou může brát na chatu, chalupu či dovolenou a být tak stále dostupný na stejném čísle a stejně tak i volně telefonovat.  

Současně s pořízením mobilního telefonu je vhodné pamatovat i na správný tarif. Především pro seniory s omezenou pohyblivostí je telefon často jednou z mála možností, jak být v kontaktu s okolním světem, přáteli a rodinou. Těžko mu proto vyčítat, že jeho účty za telefon mohou být poněkud vyšší a je tedy nutné zvolit takový tarif, aby senior  nebyl zbytečně stresován a omezen jen na vyřízení nejdůležitějších potřeb. Levný tarif s omezeným voláním se pak může značně prodražit. Měli bychom pochopit, že především důchodci, kteří žijí většinu času osamoceni potřebují být v kontaktu s přáteli, a pokud jim zdravotní stav neumožní jednoduše své známé navštívit, může být telefon jedinou alternativou, jak si popovídat a nebýt úplně ostřižen od společnosti. Mnohdy je pak lépe volit některý z neomezených tarifů operátorů, kdy se sice měsíční částka může zdát zprvu vysoká, v důsledku pak ovšem může znamenat značnou úsporu finančních prostředků.  Doufejme, že na  osamocené seniory si brzy vzpomenou naši operátoři a neomezené tarify jim udělají dostupnějšími.