Kvalitní podzim života

Související články

Podpořili nás

Přihlášení

Najdete nás také zde

Statistiky

Návštěvníci
1734
Články
46
Odkazy
1
Počet zobrazených článků
166579

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

květen 2016

Všichni víme, že kolem nás žijí lidé, kteří nevyhnutelně potřebují pomoc druhých. A také to, že jim jejich rodiny někdy nejsou schopny tuto pomoc poskytnout v plném rozsahu, i kdyby chtěly sebevíc. To si déle než tři roky uvědomuje také tým terénní pečovatelské služby Kvalitní podzim života, z. ú. se sídlem ve Vestci u Prahy v čele s Lenkou Klestilovou (39). Podařilo se jí vybudovat spolehlivý tým pečovatelek a jako ředitelka jde příkladem. A proč ji představuji právě tady? Jako podnikavá žena, jejíž empatie nezná mezí, se rozhodla, že se zaměří i na naši lokalitu a druhou základnu své terénní pečovatelské služby vybuduje ve Velkých Přílepech. A tak jsme ji požádali o rozhovor.

Proč právě ve Velkých Přílepech?

Na to je jednoduchá odpověď. Po ně- kolika jednáních na sociálním odboru pro Prahu-západ jsem s údivem zjistila, že prá- vě okolí Statenic je, co se týká terénních pečovatelských služeb, v docela svízelné situaci. A protože naše působnost zahrnuje celou Prahu-západ, přišlo mi jako vhodná volba mít pobočku právě ve Velkých Přílepech, kde mám sestřenici, která, když jsem ji oslovila, zda by mi pomohla, neváhala a pustila se do příprav se mnou.

Jak si představujete spolupráci v oblasti Statenic a okolí?

Oslovili jsme e-mailem starosty dvaceti obcí, představili jsme se a seznámili je s naším záměrem realizovat pečovatelské služby i tady. První, kdo reagoval, byla právě starostka z Velkých Přílep, okamžitě se s námi sešla a začala spolupracovat. Vý- sledkem je to, že máme první klientku prá- vě ve Velkých Přílepech, které se pravidelně věnujeme. V rámci další spolupráce nás čeká schůzka se zástupci obcí, které jsou součástí dobrovolného svazku obcí v okrese Praha-západ Mikroregion Od Okoře k Vltavě. Podle předběžného průzkumu vím, že je v této oblasti pomoci seniorům opravdu potřeba. To nám potvrdila i Věra Kovářová, poslankyně Parlamentu ČR a bývalá starostka obce Chýně, která se problematikou seniorů sama zabývá již dlouho a má o ní dost podrobný přehled. Okamžitě byla naším nápadem nadšená a nabídla nám pomocnou ruku, pokud bude potřeba. Takové podpory si nesmírně vážíme!

Co vás nyní trápí nejvíce?

Od roku 2013 provozujeme tuto službu ve Vestci, získali jsme si tam dobré jméno a věřím, že si ho udržíme a získá- me i tady. Urgentně ale potřebujeme pečovatelský personál. Bereme to jako výzvu ke spolupráci s lidmi z řad pečovatelů a pečovatelek. Upřednostňujeme uchazeče registrované na Úřadu práce, ale není to podmínka. Budeme také potřebovat zázemí, stačí malá kancelář s možností využití WC a případně kuchyňky, klidně společnou. Protože jsme nezisková organizace, každý výdaj nás velmi zatíží, proto věříme, že najdeme to, co hledáme a náklady budou co nejnižší.

Jaké služby je schopna vaše terénní služba zajistit?

Naší hlavní činností je poskytování služeb u klienta doma, což zahrnuje dohled nad klienty, zajiš- tění stravy, pomoc s osobní hygienou, drobný úklid, donášku nákupů, pomoc s prostorovou orientací, přepravu a doprovod, například k lékaři nebo na úřady, nabízíme také pastorační, spirituální a duchovenskou péči. Díky finanční podpoře Výboru dobré vůle - nadace Olgy Havlové jsme mohli letos v dubnu uvést do provozu plánovanou půjčovnu a prodejnu rehabilitačních pomůcek. Abychom se ale jen nespoléhali na to, co dostaneme, založila jsem v dubnu letošního roku sociální podnik Služby KPŽ s.r.o., který má být finanční podporou neziskové organizace.

Bez sponzorů to ale stejně nejde.  Je těžké je získat? 

Není to ani trochu jednoduché. Vloni na podzim jsme oslovili asi sto dvacet společností a přišlo sedm kladných odpovědí. Každé takové pomoci si velmi ceníme, a proto bych nyní ráda jmenovala společnosti, které nám zaslaly dárky pro naše seniory, některé dokonce opakovaně. Ke společnostem Boiron, Pivovar Svijany, Kostelecké uzeniny, Abena, Dr. Popov a Bella Bohemia přibyly ještě Sahneböhm Praha, spol. s r.o., Nekton-Vrňata s.r.o., KBJ VELKOOBCHODY s.r.o. a Dallmayr Vending&Office, k. s. Moc si jich vážíme a hýčkáme si je, protože s takovou velkorysostí se nesetkáváme každý den.

Jak může neziskové pečovatelské službě pomoci sociální podnik?

V první řadě je to rozvážka obědů, kterou realizujeme vlastně od počátku vzniku pečovatelské služby. Zatím jsme rozváželi obědy pouze klientům, ale nyní máme možnost oslovit s touto nabídkou i široké spektrum firem, institucí a dalších případných zájemců v dané lokalitě. Nabízíme až 16 jídel za jednotnou cenu 89Kč včetně dopravy. Kromě toho poskytujeme také další služby, například stavební práce nebo úklidové služby.

A to vše by nyní mělo být dostupné i ve Statenicích.

Přesně tak.

Renáta Šťastná

Chcete také pomoci?

Finanční podporu je možné zaslat na náš transparentní účet č. 218167612/0600, dárci obdrží potvrzení o darování, které mohou firmy či podnikatelé jako odpočitatelnou položku ve svém daňovém přiznání. Kvalitní podzim života, z.ú. přijímá samozřejmě také věcné dary a podpořit jej můžete rovněž běžným nakupováním ve svých oblíbených e-shopech tak, že nákup realizujete přes portál GIVT. Část peněz z vaší útraty bude darována nám, aniž byste platili cokoliv navíc. Bližší info viz: http://www.kvalitnipodzimzivota.cz

 

Odkaz na zpravodaj (článek je na straně 14): http://www.statenice.cz/wp-content/uploads/2016/05/Zpravodaj-%C4%8Derven-2016-WEB.pdf